All Products
-
Wear Resistant Steel Plate
-
Stainless Steel Sheet Plate
-
Seamless Stainless Steel Pipe
-
Weather Resistant Steel Plate
-
Shipbuilding Steel Plate
-
Tool Steel Sheet
-
Alloy Steel Plate
-
Boiler Steel Plate
-
Structural Steel Profiles
-
API Line Pipe
-
Colored Stainless Steel Sheets
-
Mold Steel Plate
-
Galvanised Steel Coil
-
Chris ThomasPERFECT!!!!!! high quality, arrived amazingly quick, I am very very happy with this order. Really, the best. thanks! -
Alp AydogduSerious and responsible seller, I recommend -
Yannis Sintosexcellent quality, as described. Great value for money. -
Philipp EggertProduct compliant and shipped quickly.
Keywords [ wear resistant steel plate ] match 176 Products.
Coated Impact Resistant Abrasion Resistant Plate For Container
| Thickness: | 3-120mm |
|---|---|
| Length: | 3000-18000mm |
| Application: | Ship Plate, Boiler Plate, Container Plate, Flange Plate |
AR500 abrasion resistant wear plates High Strength Heavy Duty In Challenging Environments
| Description: | AR500 Steel Sheet Wear Steel Plate |
|---|---|
| Material: | NM360, NM400, NM450, NM500;AR400, AR450, AR500, AR600;etc |
| Thickness: | 3-120mm |
Coated Abrasion Resistant Metals Steel Plate 3-120mm Thickness ±3% Tolerance
| Material: | NM360, NM400, NM450, NM500,etc |
|---|---|
| Length: | 3000-18000mm |
| Thickness: | 3-120mm |
Q460C High Strength Carbon Steel Sheet JIS DIN Impact Resistant 1m-14m
| Name: | Hight Strength Alloy Steel |
|---|---|
| Type: | Steel Sheet, Cold Rolled Steel Sheet |
| Thickness: | 0.3-155mm |
6 Mm Thick Painted Welding Boiler Plate Steel High Strength
| Length: | 3000-18000mm |
|---|---|
| Surface Treatment: | Coated, Painted, Galvanized, Etc. |
| Material: | Carbon Steel |
High Strength Alloy Steel Sheet Slit Edge For Special Use
| Length: | 1000mm-12000mm |
|---|---|
| Surface Treatment: | Coated, Hot Rolled, Cold Rolled |
| Edge: | Mill Edge, Slit Edge |
JIS 0.1-200mm Thickness Tool Steel Sheet Elongation ≥12%
| Standard: | ASTM, AISI, DIN, JIS, GB, Etc. |
|---|---|
| Impact Toughness: | ≥20J |
| Heat Treatment: | Annealing, Quenching, Tempering, Etc. |
HRC60 Oiled Tool Steel Sheet High Yield Strength
| Standard: | ASTM, AISI, DIN, JIS, GB, Etc. |
|---|---|
| Yield Strength: | ≥800MPa |
| Surface Treatment: | Polished, Oiled, Etc. |
AISI 1000-6000mm Tool Steel Sheet Quenching Heat Treatment ≥20j Impact Toughness
| Impact Toughness: | ≥20J |
|---|---|
| Yield Strength: | ≥800MPa |
| Standard: | ASTM, AISI, DIN, JIS, GB, Etc. |
Astm Standard High Tensile Steel Sheet Hardness Hrc20-Hrc60 For Tool
| Shape: | Sheet |
|---|---|
| Material: | Tool Steel |
| Impact Toughness: | ≥20J |


